Pomoc podatkowa dla Polaków pracujących w Niemczech

Polacy prowadzący firmę w Niemczech mogą liczyć na pomoc księgowych, którzy mówią w języku polskim, mogą w bardzo przystępny sposób wytłumaczyć nam wszystkie zawiłości związane z rozliczeniami z fiskusem, składkami zdrowotnymi.

Często uzyskamy także porady prawne, dotyczące prowadzenia działalności, umów z klientami czy też partnerami biznesowymi. Często właściciele firm poszukują także sposobu na zmniejszenie obciążeń podatkowych, doświadczony księgowy będzie wiedział, w jaki sposób doradzić nam oszczędności.

Pomoc podatkowa dla Polaków pracujących w Niemczech

Odliczenia podatkowe w Niemczech

W Niemczech możemy skorzystać z odliczeń podatkowych od dochodów. Mogą być to dochody osobiste lub też biznesowe w zależności od charakteru wykonywanej pracy czy też prowadzenia własnej firmy. Należy pamiętać o oddzieleniu transakcji prywatnych od biznesowych, dlatego warto posiadać konto firmowe. Dzięki temu będziemy mogli wyraźnie rozróżnić dochody, będziemy mogli odliczać różnego typu środki trwałe oraz niematerialne, które mogą podlegać amortyzacji. Dodatkowo będą to przykładowo koszty odsetek kredytów, sprzętu, materiały eksploatacyjne czy też straty, jeżeli taka wystąpi. W niemieckim prawie obowiązuje przepis, że straty, które nie były kompensowane w dobrym roku, mogą zostać przeniesione na rok poprzedni, lub też na lata przyszłe.

Odliczamy składki na ubezpieczenie, składkę na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne czy też opiekę długoterminową. Możemy także odliczać składki na ubezpieczenie od bezrobocia, do maksymalnej wysokości 2800 € rocznie. Odliczeniu podlegają także składki na ubezpieczenie emerytalne, z czego korzysta wielu przedsiębiorców. Osoby prowadzące działalność powinny pamiętać o płaceniu podatku dochodowego w Niemczech, który płacony jest przez cały rok. Możemy odliczać programy socjalne, która ponoszone są głównie przez pracodawcę oraz pracownika. Większość składek nie jest traktowana jako dochód, dlatego możemy odliczyć je od podatku biorąc pod uwagę także limit. Należy brać pod uwagę podatek od wynagrodzenia, który potrącany jest bezpośrednio z wypłaty, opodatkowane są także inne źródła dochodu, przykładowo z tytułu samozatrudnienia.

Najwięcej informacji na temat rozliczeń podatkowych na terenie Niemiec przeczytamy na stronie kancelaria-niemcy.eu. Specjaliści, którzy mówią w języku polskim, z pewnością będą dużą pomocą dla Polaków, którzy rozpoczynają biznes w Niemczech, chcą lepiej poznać wszystkie zawiłości prawne.