W jaki sposób zmniejszyć ilość zabawek w domu

W wielu domach z dziećmi zazwyczaj jest więcej zabawek, niż jesteśmy w stanie zliczyć.

Każdy etap rozwoju i nowe zainteresowania dziecka wiążą się z zakupem nowych zabawek. Urodziny i inne prezenty świąteczne sumują się, i zanim się zorientujemy, nasze pudełka z zabawkami są przepełnione, a zabawa wydaje się bardziej chaotyczna niż produktywna.

W jaki sposób zmniejszyć ilość zabawek w domu

Drewniane zabawki Little dutch to pomysł na zwiększenie kreatywności dziecka

Badania pokazują, że jakość zabawy i kreatywność dzieci znacznie się poprawiają, gdy do ich dyspozycji jest mniej zabawek. Może się to wydawać nieproduktywne, ale odłożenie połowy kolekcji zabawek może być tym, co wywoła najbardziej znaczącą i kreatywną zabawę. Kiedy zaczynasz rotację zabawek, twoim głównym celem jest zmniejszenie bałaganu i przytłaczającej liczby opcji dostępnych dla dziecka. Zastanów się nad swoją przestrzenią i miejscem, w którym będziesz przechowywać zabawki, które nie są w rotacji. Zapasowa szafa lub skrzynki pod łóżkiem to świetne miejsca na schowanie dodatkowych zabawek, którymi dziecko obecnie się nie bawi.

Mając na uwadze etap rozwoju dziecka, wybierz z każdej kategorii przedmiot, który przyciągnie jego uwagę i wyobraźnię. Mogą to być klocki, pojazdy, zabawy w dom, lalki lub materiały artystyczne. Pozwól swoim dzieciom odkrywać i bawić się tą uproszczoną kolekcją przez kilka tygodni. Zobacz, jak używają zabawek i dostosowują się do nich. W razie potrzeby dodaj lub usuń inne zabawki. Kiedy dziecko znudzi się zabawkami, możesz wybrać starą ulubioną zabawkę lub wybrać zupełnie nowy wybór zabawek ze schowka.

Po kilku miesiącach tej metody zaczniesz dostrzegać, które przedmioty przykuwają uwagę twojego dziecka najdłużej, jakie kombinacje zachęcają do kreatywnej zabawy, a które zabawki nigdy się nie nudzą. Zachowaj swoich sprawdzonych i prawdziwych faworytów w grze. Choć może się to wydawać dużym wysiłkiem, opłaca się. Lepsza, bardziej zaangażowana niezależna gra rozkwitnie w odpowiednich warunkach z mniejszą ilością kreatywnych zabawek, takich jak Little dutch. Zabawki, które kiedyś leżały ignorowane na dnie kosza, znów będą ekscytujące, gdy pojawią się w nowej rotacji zabawek.