Lwów – miasto idealne na weekendowy urlop

Wschodnie kraje z dnia na dzień zyskują na popularności i przyciągają coraz to więcej turystów z całej Europy, a nawet świata. Perełką na wschodniej mapie jest niewątpliwie Lwów. Jedyne w swoim rodzaju miasto, które swoją wieloetniczność zawdzięcza udziałowi wielu kultur w procesie jego budowania, szczególnie po II wojnie światowej.

Ukraiński Lwów, czyli inaczej Gród Lwa jest miastem jedynym w swoim rodzaju. Nazwa Lwów pochodzi od lwa, lecz nie ma to nic wspólnego z królem zwierząt. Lew był synem księcia Daniela I Halickiego, który nowo powstałą osadę nazwał na cześć swojego syna. Po śmierci ojca Lew przeniósł stolicę Rusi Halicko-Włodzimierskiej do swojego miasta.
Co sprawia, że Lwów cieszy się coraz większą popularnością?

Miasto zostało wpisane na listę dziedzictwa światowego UNESCO oraz uważany jest za jedno z najpiękniejszych miast Europy. Urzekająca architektura, kształtowana przez różne nurty od XIII w. aż po dzisiaj wytwarzają niepowtarzalną atmosferę. Mówi się, że Lwów stanowi nieformalną granicę pomiędzy Wschodem oraz Zachodem, a także pomiędzy katolicyzmem a prawosławiem. Wycieczki do Lwowa przyciągają coraz więcej Polaków, którzy zgodnie twierdzą, że jest to rewelacyjny sposób na spędzenie weekendu. W tym urokliwym mieście raz po raz można natrafić na ślady polskości. Z miastem związanych było wielu polskich artystów m.in.: Maria Konopnicka, Aleksander Fredro, Leopold Staff, Jan Kasprowicz i wielu innych.

Wśród wielu zabytków, w trakcie wycieczki do Lwowa z http://www.kresy.com/ warto odwiedzić:

  • Ratusz lwowski,
  • Katedrę łacińską,
  • Pomnik Adama Mickiewicza,
  • Opera Lwowska,
  • Wieża prochowa,
  • Wały Hetmańskie,
  • Pałac Potockich i wiele innych.

Aby w pełni poczuć atmosferę Lwowa koniecznie należy spróbować filiżanki aromatycznej kawy. To właśnie w tym mieście w 1683 roku otworzono pierwszą kawiarenkę, dzięki czemu kawa przeniosła się z patek gdzie dotąd była sprzedawana „na salony”. Wartym zauważenia jest również fakt, że Lwów jest bardzo tanim miastem. Ceny, w porównaniu do zachodnich kierunków są znacznie niższe, więc taka wycieczka nie nadszarpnie domowego budżetu. Jeżeli więc potrzebujemy odpoczynku od codzienności, to Lwów jest zdecydowanie genialnym pomysłem na tzw. city break.