Jak powinny wyglądać dobrze zaprojektowane wiaty autobusowe?

Panele boczne zasadniczo nie powinny być używane na wiatach przystankowych, z wyjątkiem bardzo wąskich ulic o dużym natężeniu ruchu.

Jeśli panele boczne są używane, należy zapewnić otwór o szerokości co najmniej metra, aby umożliwić ludziom dostęp do autobusów. Panele boczne należy zamontować kilka centymetrów nad ziemią, aby zanieczyszczenia nie gromadziły się wewnątrz schronu, otwory nie mogą być jednak zbyt wysokie, ponieważ nie będą one chronić przed przeciągami. Panele boczne powinny być wykonane z przezroczystego szkła, aby zapewnić osobom oczekującym na autobus odpowiednią widoczność.

Jak powinny wyglądać dobrze zaprojektowane wiaty autobusowe?

Wiaty przystankowe zapewniają osobom podróżującym schronienie

Aby zapobiec gromadzeniu się deszczu, śniegu i lodu, należy w wiatach przystankowych zastosować dach spadzisty lub półkolisty. Ilość miejsc siedzących powinna być oparta zarówno na liczbie osób, które będą korzystać z wiat autobusowych, jak i na ilości czasu, jaki ludzie spędzą na czekaniu na transport miejski. Tam, gdzie ludzie czekają przez długi czas lub gdy z przystanków korzystają osoby starsze lub niedołężne, generalnie potrzeba więcej miejsc siedzących w postaci ławek niż w miejscach, gdzie autobus przyjeżdża częściej. Wielkość wiaty autobusowej zależy od okolicy, a także od ilości osób, które mają z niej korzystać.

Dobrze jest również, aby wiata przystankowa była wieczorami oświetlona. Światła powinny być umieszczone w obudowie ochronnej w celu ograniczenia wandalizmu i skierowane w taki sposób, aby oświetlały poczekalnie i wejścia na pokład autobusu. Rozkład jazdy, informacje o trasie i mapa powinny znajdować się w przystankach autobusowych lub obok nich, ale nie tak, aby widok nadjeżdżającego autobusu był zablokowany lub ograniczony. Zazwyczaj informacje dla pasażerów są umieszczane na tylnej ścianie wiaty przystankowej. Aby były trwałe, wiaty autobusowe powinny składać się z elementów konstrukcyjnych i paneli wpuszczanych, a nie połączonych ze sobą ścian osłonowych lub elementów dekoracyjnych, które łatwo ulegają zniszczeniu.

Na stronie budotechnika.com.pl/wiaty-przystankowe/ znajdziesz wysokiej jakości wiaty przystankowe, które są odpowiednie do zastosowania w miastach. Mogą one zawierać oświetlenie, ławki i są odporne na ataki wandalizmu.