Nowoczesny i wydajny dysk SSD

Dzięki kluczowej technologii półprzewodnikowej prawdopodobnie już nie potrzebujesz przestarzałych dysków twardych HDD. Dyski SSD, zaprojektowane w celu zastąpienia tradycyjnych dysków twardych, wykorzystują pamięć flash, aby zapewnić znacznie lepszą wydajność i trwałość.

Ponieważ na twoim dysku twardym znajduje się wiele małych, ruchomych części, jak głowice magnetyczne, wrzeciona i obracające się talerze, łatwo mogą one ulec uszkodzeniu, a Ty możesz stracić ważne dane. Jeśli chcesz zabezpieczyć swoje dane i poprawić wydajność swojego systemu, powinieneś rozważyć zakup dysku SSD. W przypadku tradycyjnych dysków twardych ciągły ruch generowany przez małe ruchome części wytwarza ciepło, które jest głównym czynnikiem powodującym awarię dysku twardego. Ponieważ dyski SSD nie mają ruchomych części, są bardziej niezawodne i bardziej odporne na wibracje czy wstrząsy niż tradycyjne dyski twarde. Są również bardziej odporne na typowe upadki, wypadki i zużycie, ponieważ nie mają małych, wrażliwych części tradycyjnych dysków twardych. Jeśli przypadkowo upuścisz laptopa i ma on zainstalowany dysk SSD, ekran prawdopodobnie pęknie, ale dysk SSD to wytrzyma. Bez ruchomych części w celu spowolnienia działania komputera dyski SSD są nie tylko szybsze. Kluczowe dyski SSD zapewniają natychmiastowe działanie, co oznacza krótszy czas uruchamiania, krótszy czas ładowania aplikacji i lepszą reakcję systemu. Ponieważ dyski SSD ważą mniej niż dyski twarde, są bardziej przyjazne dla urządzeń mobilnych i ułatwiają przenoszenie laptopa. Dzięki lekkim komponentom i solidnej konstrukcji dyski SSD lepiej nadają się do rygorów ciągłej podróży. Ponieważ dyski SSD nie mają ruchomych części, wymagają mniej energii do działania, co oznacza, że wydłużysz żywotność baterii. Są poza tym cichsze niż dyski HDD. Dyski SSD są niezwykle łatwe w instalacji. Za pomocą niewiele więcej niż śrubokręta i instrukcji obsługi można zainstalować dysk SSD w swoim komputerze i nie jest do tego wymagane doświadczenie.


Przetwarzaj nawet 45 razy więcej operacji w bazie danych na minutę. Dyski półprzewodnikowe klasy korporacyjnej umożliwiają przetwarzanie 2,5 miliona transakcji w bazie danych na minutę i ponad 500 000 zamówień na minutę. Porównaj to z wynikiem dysków twardych klasy korporacyjnej, które były w stanie przetworzyć tylko 53 220 baz danych transakcji na minutę. Zwiększając wydajność istniejących serwerów, można użyć mniejszej liczby serwerów, co oznacza oszczędności na rocznych licencjach na oprogramowanie baz danych, które często kosztują ponad 25 razy więcej niż koszt serwera rocznie. Dyski półprzewodnikowe mogą obniżyć koszty licencji, a ponieważ są one bardziej energooszczędne, dyski SSD zmniejszają potrzebę chłodzenia, co może przynieść dodatkowe oszczędności. Gdy dysk jest bezczynny, przechodzi proces zwany wyrzucaniem elementów bezużytecznych i upewnia się, że informacje w starym bloku są usuwane i że blok może być zapisany ponownie. Istnieje inny proces, zwany TRIM, który informuje dysk SSD, że może pominąć przepisywanie pewnych danych po skasowaniu bloków. Ponieważ liczba zapisanych bloków jest skończona, jest to ważny proces, który zapobiega przedwczesnemu zużyciu dysku. Aby dodatkowo zapobiec zużyciu dysku, istnieje algorytm zapewniający, że każdy blok w dysku otrzyma taką samą liczbę procesów odczytu i zapisu. Ten proces nazywa się wyrównywaniem zużycia i odbywa się automatycznie, gdy napęd pracuje. Ponieważ proces odczytu i zapisu wymaga przenoszenia danych, dyski SSD są zwykle nadmiernie obciążone pamięcią, zawsze jest pewna ilość dysku, która nie jest zgłaszana do systemu operacyjnego i niedostępna dla użytkownika. Dzięki temu dysk może przenosić i usuwać elementy bez wpływu na całkowitą pojemność pamięci. Dyski SSD są nowszą technologią i jako takie są droższe niż dyski HDD. Na stronie https://vobis.pl/dyski-ssd-1tb znajdziesz szeroki wybór dysków SSD do laptopów oraz komputerów stacjonarnych. Chociaż nadrabiają zaległości, znalezienie dysków półprzewodnikowych o dużej pojemności może być trudniejsze. Dyski twarde mogą być nawet 2,5 razy większe.