Uniwersalne oringi w łączeniach maszyn

W przypadku różnych elementów w maszynach w których znajdują się różnego rodzaju płyny, stosowane są specjalne uszczelki, jeżeli przykładowo chcemy połączyć elementy systemu hydraulicznego, będziemy musieli zastosować uszczelkę, która będzie zapobiegała rozszczelnieniu całego układu.

Warto pamiętać iż dobra uszczelka działa w dwie strony, powinna także one ona chronić części, elementy maszyny w taki sposób, aby nie dostawały się do niej żadne zanieczyszczenia, które mogłyby zakłócać prawidłową jej pracę. Oczywiście ich rodzaj może być dostosowany dokładnie do wielkości czy też kształtu łączonych elementów. Obecnie wykorzystuje się różnego rodzaju materiały polimerowe, mogą być wykonane na bazie kauczuku lub też gumy, specjalne tworzywa mają za zadanie wzmocnienie danego elementu. Jest to bardzo istotne, ponieważ uszczelki mogą działać w środowisku o wysokiej temperaturze, podobnie musimy zwracać uwagę iż niektóre ciecze mogą działać niekorzystnie na zwykłą gumę. Uniwersalne oringi w łączeniach maszyn

Mogą nawet doprowadzić do jej stopienia.

Dobrym przykładem jest przemysł chemiczny gdzie stosowane są różnego rodzaju kwasy, zasady, czy związki chemiczne o właściwościach żrących, w tym przypadku zastosowanie zwykłej uszczelki spowodowałoby szybkie rozszczelnienie. Podobnie znajdziemy wiele materiałów z których produkuje się uszczelnienia odporne na oleje, przykładowo stosowane są w przemyśle samochodowym. Olej który jest odpowiedzialny za smarowanie elementów ruchomych silnika będzie rozgrywany w czasie pracy, zatem uszczelka musi być wykonana z materiału który nie zmienia swoich właściwości pod wpływem temperatury. Podobnie musimy zwrócić uwagę, iż zewnętrzna część uszczelki także będzie narażona na działanie temperatur ujemnych przykładowo w czasie zimy. Spowoduje to także wysoką amplitudę temperatur, dlatego materiał w tym wypadku musi być bardzo wytrzymały. Oczywiście najpopularniejsze są uszczelki o ring, jest to uszczelka o przekroju okrągłym, jest ona bardzo uniwersalna, znajduje zastosowanie w wielu maszynach i urządzeniach. Oczywiście oringi mogą być wykonane z materiałów plastycznych, będzie to doskonały pomysł wszędzie tam gdzie łączymy elementy ruchome.

Artykuł powstał przy współpracy z producentem uszczelnień technicznych https://kedarix.com