Tworzenie strony internetowej z optymalizacją pod przyszłe pozycjonowanie, da się?

Każdy właściciel strony internetowej chce, by ta wyróżniała się na tle ogromnej konkurencji. W wyszukiwarkach liczy się przeważnie TOP10, kolejne strony z wynikami są rzadziej odwiedzane. Chcąc zwiększyć popularność witryny i zadbać o jej wysoką pozycję w Google, warto zdecydować się na pozycjonowanie. A czy można od razu przygotować stronę pod SEO? Jak zbudować nową witrynę, która ułatwi późniejsze pozycjonowanie?

Pozycjonowanie strony internetowej

Celem pozycjonowania strony internetowej jest zwiększenie widoczności witryny w wyszukiwarce. Podejmowane są określone działania, które umożliwiają zdobycie możliwie jak najlepszej pozycji w Google. Chcąc wypozycjonować istniejącą już stronę, należy zacząć od przeprowadzenia audytu SEO. Taka wnikliwa analiza witryny pozwoli ocenić, co trzeba w niej poprawić, aby była lepiej widoczna i użyteczna dla internautów. Wdrożenie tych wniosków to już optymalizacja strony, która umożliwi skuteczne działania SEO. Co to jest pozycjonowanie strony, opisuje szerzej pozycjonowanie.blog, witryna poświęcona działaniom SEO. A jak zbudować serwis lub sklep internetowy, który będzie przyjazny wyszukiwarce?

Techniczne działania na stronie pod SEO

Tworzenie strony internetowej to na początku głównie działania techniczne. Już na wstępie warto wiedzieć, co może przynieść pozytywne skutki podczas budowania witryny. Takich działań wymienia się całkiem sporo. Należy zadbać o odpowiedni tytuł i opis serwisu, który będzie zawierał słowa kluczowe. W przypadku niektórych branż ważne będzie również CTA, czyli Call To Action. Równie istotna jest struktura linków, ta nie może zawierać przypadkowych ciągów liter i cyfr. URL-e powinny być krótkie, bez znaków specjalnych, mają wskazywać, na jakiej stronie znajduje się aktualnie internauta. Warto zadbać też o linkowanie wewnętrzne, może być ono umieszczone np. we wpisach na blogu lub w opisach kategorii.

Pod względem technicznym należy zadbać też o zdjęcia na stronie. Te powinny być nie tylko odpowiednio opisane (nie można zapominać o tekście alternatywnym ALT), ale też mieć zoptymalizowany rozmiar. Za duże pliki mogą spowalniać ładowanie się strony. Ponadto należy pamiętać o dodaniu mapy strony, nie ma znaczenia czy witryna jest mała, czy dosyć rozbudowana.

Treść na stronie internetowej

Tworzenie strony www nie może pomijać też treści. To bardzo istotny czynnik przy działaniach SEO. Wszelkie opisy produktów, kategorii, wpisy na blogach, artykuły powinny być unikalne, różnorodne, wartościowe dla użytkowników. Niedopuszczalne jest dodawanie treści, która widnieje na innych stronach. Planując opisy czy artykuły, nie można zapominać też o frazach kluczowych charakterystycznych dla danej branży. To jednak nie wszystko. Treść powinna być też przyjemna w odbiorze. Zaleca się stopniowanie nagłówków i pogrubień w tekście.

Użyteczność strony dla internauty

Internauta, który poszukuje czegoś na stronie, szybko zniechęci się, jeśli zajmie mu to dużo czasu. Dotyczy to zarówno wyglądu i użyteczności strony, jak i szybkości ładowania witryny. Trzeba więc zadbać o to, by korzystanie ze strony nie sprawiało użytkownikom problemów, istotna jest tutaj nawigacja. Tworząc witrynę, nie można zapominać o responsywności. Obecnie większość internautów korzysta z urządzeń mobilnych, dopasowanie strony do telefonów czy tabletów to dziś właściwie obowiązek osób, którym zależy na przyciągnięciu potencjalnych klientów.