Tania energia ze słońca

Wytwarzanie energii elektrycznej ze światła słonecznego opiera się na tak zwanym efekcie fotowoltaicznym lub fotoelektrycznym.

W większości przypadków odbywa się to na dachu, ponieważ jest to najlepsze miejsce do przechwytywania promieni słonecznych. Kiedy światło słoneczne oddziałuje na materiały półprzewodnikowe w ogniwie słonecznym, elektrony są wzbudzane, więc się poruszają. Energia kinetyczna wytwarza elektryczność. Im więcej słońca pada na panele, tym więcej energii słonecznej jest generowane. Poszczególne ogniwa słoneczne są połączone szeregowo w moduły fotowoltaiczne. Energia elektryczna jest transportowana dalej do domu za pomocą kabli zasilających. Ale zanim elektryczność będzie mogła być używana w domu, musi zostać przekształcona. Przede wszystkim energia słoneczna to prąd stały. Ponieważ prąd przemienny pochodzi z gniazdka, każdy system fotowoltaiczny wymaga falownika do przetworzenia prądu stałego na prąd przemienny. Inne elementy systemu to połączenie sieciowe do zasilania i opcjonalnie bateria do magazynowania nadmiaru energii elektrycznej. Ogniwo słoneczne przekształca światło słoneczne w prąd elektryczny – bez odpadów, bez spalin, bez hałasu.

Im więcej światła uderza w ogniwa słoneczne, tym więcej wytwarzają energii. Ale nawet w rozproszonym świetle system fotowoltaiczny wytwarza energię elektryczną.

Najważniejszym elementem systemu fotowoltaicznego jest moduł słoneczny lub panel słoneczny. W tym celu podłączane są wrażliwe na światło ogniwa słoneczne, moduły słoneczne z kolei są podłączone do elektrowni słonecznej. Ogniwa słoneczne wykonane są z krzemu przewodzącego prąd elektryczny. Jeśli słońce świeci na moduł słoneczny, elektrony są wzbudzone. Poruszają się po warstwach, z których składa się panel słoneczny, do falownika i dalej tam, gdzie potrzebna jest energia elektryczna. Jeżeli energia elektryczna nie jest wykorzystywana na miejscu, przepływa do odpowiedniego magazynu lub do sieci energetycznej lokalnego dostawcy energii. Dlatego też dobrym pomysłem na zmniejszenie rachunków będzie fotowoltaika Mrągowo ale także wiele innych miast to miejsca, gdzie coraz chętniej montowane są tego rodzaju systemy.