Lekkie i mocne baterie litowo-jonowe

Baterie litowo-jonowe (Li-ion) to bezsprzecznie najpopularniejszy typ akumulatorów do elektroniki użytkowej. Można ich używać do różnych produktów, od telefonów komórkowych po samochody, a ich właściwości są lepsze w porównaniu do innych akumulatorów.

Takich wysokiej jakości akumulatorów można również używać do latarek i reflektorów z możliwością wielokrotnego ładowania, ponieważ pozwalają dostarczać sprzęt wysokiej jakości oraz trwałe produkty, do których konsumenci są przyzwyczajeni. Baterie litowo-jonowe zawierają stosunkowo niski poziom toksycznych metali ciężkich występujących w innych typach baterii, takich jak akumulatory kwasowo-ołowiowe i niklowo-kadmowe (NiCd). Kadm, ołów i rtęć od lat są stalowymi ogniwami akumulatorowymi, ale długotrwałe narażenie na te metale i ich niewłaściwe usuwanie jest szkodliwe dla ludzi, zwierząt i roślin oraz całego środowiska naturalnego. Chociaż akumulatory litowo-jonowe są bezpieczniejsze niż wiele innych rodzajów akumulatorów, nadal wymagają odpowiedniego recyklingu, dlatego nigdy nie wyrzucaj zużytych akumulatorów do zwykłych śmieci. Elektrody powszechnie stosowane w akumulatorach litowo-jonowych, litowych i węglowych, same w sobie są lekkie, dzięki czemu są znacznie mniejsze i lżejsze niż ich starsze odpowiedniki, takie jak akumulatory ołowiowo-kwasowe.

Ta szczególna cecha jest szczególnie wygodna, ponieważ możemy znacznie zwiększyć moc i czas pracy bez zwiększania masy i wielkości akumulatora.

Lit jest wysoce reaktywnym pierwiastkiem o zdolności do uwalniania i magazynowania dużych ilości energii, dzięki czemu baterie litowo jonowe mają dużą pojemność energetyczną w niewielkich rozmiarach. Przekłada się to na akumulatory litowo-jonowe trwające znacznie dłużej między ładowaniami niż inne akumulatory, przy jednoczesnym zachowaniu ich wysokiego poziomu wydajności. Typowe ogniwo litowo-jonowe ma średnie napięcie ogniwa wynoszące 3,6 V, podczas gdy ogniwa niklowo-wodorkowego (NiMH) wynosi średnio 1,2 V, co oznacza, że trzy takie akumulatory są potrzebne, aby osiągnąć moc wyjściową jednej baterii litowo-jonowej.