Kosmetyki mineralne są bezpieczne nawet dla wrażliwej skóry

Kosmetyki do makijażu mineralnego można znaleźć niemal wszędzie, od drogerii po supermarket. Ale nie wszystkie kosmetyki są sobie równe.

Ludzie od wieków dekorowali swoje ciała glinami, farbami i barwnikami. Makijaż mineralny, jaki znamy dzisiaj, jest jednak całkowitą innowacją. Branża kosmetyczna dostrzegła potrzebę konsumentów na bardziej naturalne produkty do makijażu wolne od sztucznych składników, takich jak substancje zapachowe, talk, alkohol, olej mineralny, konserwanty, emulgatory i barwniki. Jednak nie wszystkie kosmetyki do makijażu mineralnego są takie same. Wiele dużych marek kosmetycznych sprzedaje produkty do makijażu, które zawierają substancje drażniące, składniki syntetyczne i na bazie ropy naftowej oraz tanie wypełniacze, które mogą również podrażniać skórę. Wiele z tych produktów zawiera także woski, oleje, sztuczne barwniki i konserwanty. Tym, co odróżnia kosmetyk mineralny od standardowego, jest to, co zostało pominięte, a nie dodane.

Prawdziwy produkt do makijażu mineralnego ma mniej składników niż tradycyjny produkowany komercyjnie, a wszystkie te składniki pochodzą z naturalnie występujących materiałów.

Obecnie wiele z tych składników jest tworzonych w laboratoriach kosmetycznych, aby zapewnić spójne kolory i faktury oraz chronić je przed potencjalnie szkodliwymi zanieczyszczeniami. Są one jednak chemicznie identyczne z tym, co znajduje się w naturze, a twórcy czystych kosmetyków mineralnych starają się nie dodawać perfum, barwników ani wypełniaczy, które mogą podrażniać skórę i zatykać pory. Bezolejowe pudry sypkie mineralne do wykończenia makijażu osadzają się na skórze zamiast się w nią wchłaniać, podobnie jak podkłady i inne kosmetyki mineralne. Pomaga to zmniejszyć ryzyko podrażnień, wysypek i zatykania porów, które najczęściej występują, gdy składnik drażniący jest wchłaniany przez skórę. Bezpieczne kosmetyki mineralne można bez obaw stosować na skórę wrażliwą, skłonną do trądziku, czy podrażnioną.