Jak właściwie docieplić nasz dom?

Dobra izolacja utrzymuje ciepło domu i zmniejsza koszty energii. Izolację można stosować na zewnątrz, lub wewnątrz budynku. W ostatnich latach wymagania dotyczące izolacji termicznej stały się znacznie wyższe.

Wiele osób kładzie większy nacisk na porządne ocieplenie budynku, aby w przyszłości zaoszczędzić na kosztach ogrzewania. Wynika to także z surowych wymagań dotyczących zużycia energii w nowych budynkach. Starty ciepła można ograniczyć w budynku o nawet dwie trzecie, jeżeli właściwie zaizolujemy ściany i założymy odpowiednie okna. Izolacja powinna chronić budynek zimą przed chłodem, w lecie natomiast izolacja będzie dobrze chroniła nas przed upałem. Izolacja ma także jeszcze jedno przeznaczenie, może chronić przed hałasem. Należy zwrócić uwagę iż zewnętrzna izolacja nie jest odpowiednia dla każdego budynku, ponieważ może zmienić wygląd zewnętrzny jego domu. Domy o specjalnym stylu architektonicznym, zabytkowa fasada lub budynki z cegły tracą swój wyjątkowy charakter po dociepleniu. Izolacja wewnętrzna będzie dla nich lepsza, co prawda zmniejszy nieco powierzchnię, jednak zaoszczędzimy na kosztach ogrzewania.

Jeśli chcesz ocieplić swój dom, możesz to zrobić za pomocą wielu materiałów:

Najważniejsze to wełna szklana, granulat pianki szklanej, wełna mineralna, celuloza, wełna owcza, len, sztywna pianka, korek, maty kokosowe, szkło piankowe, spieniony perlit i pianka poliuretanowa. Obecnie coraz popularniejsza jest pianka, jej zaletą jest bardzo szybka aplikacja. Za pomocą specjalnych pistoletów rozpryskuje się piankę na powierzchnię. Tego rodzaju docieplanie budynków, odbywa się nie tylko szybko, ale pianka bardzo dobrze izoluje, ponieważ dociera do wszystkich trudnodostępnych miejsc. Jednak pianka będzie miała ograniczona grubość, w przypadku docieplania elewacji najlepiej sprawdzi się gruba warstwa styropianu. Pianka bardzo dobrze sprawdzi się w przypadku ocieplenia poddasza, możemy stosować ją pomiędzy blachę a folię na zewnątrz, oraz też od wewnątrz, w przypadku spadzistych dachów, będzie to najlepsze wyjście.

Categories Dom