Pompy dozujące w zastosowaniach przemysłowych

W wielu gałęziach przemysłu wykorzystywane są pompy dozujące, które służą do odmierzania ilości cieczy.

Często są to bardzo precyzyjne urządzenia tak jak w przypadku rozwiązań w farmaceutyce, gdzie podczas produkcji leków powinny być dostarczane do pojemnika mieszającego miligramy danego składnika. Zapewniają one dużą precyzję oraz kontrole prędkości przepływu w danym czasie. W zależności od zastosowań możemy wykorzystać różne rodzaje pomp, w przemyśle chemicznym często wykorzystuje się pompy współpracujące z automatyką przemysłową, często są to także rozwiązania które muszą być odporne na działanie cieczy żrących, oraz różnego rodzaju substancji niebezpiecznych.

Pompy dozujące w zastosowaniach przemysłowych

Rodzaje pomp dozujących

Przepływ w tego rodzaju pompach może być sterowany ręcznie lub też elektronicznie, w tym przypadku można wykorzystać automatykę przemysłową, sprzężyc pompy z czujnikami, różnego rodzaju elementami wyposażenia. Z pewnością w przemyśle chemicznym wykorzystuje się pompy dozujące, które pozwalają na wykorzystanie różnych związków chemicznych do produkcji przykładowo nawozów sztucznych. Oczywiście możemy spotkać różnego rodzaju pompy dozujące perystaltyczne, które są bardzo uniwersalne, części mechaniczne nie mają kontaktu z cieczą, przez co posiadają bardzo odporną konstrukcję. Możliwa jest praca w obu kierunkach a wszystkie elementy są bardzo odporne na różnego rodzaju uszkodzenia.

Innym typem są pompy dozujące membranowe, w tym przypadku wykorzystana jest specjalna membrana, która współpracuje z zaworami, wykorzystywany jest efekt ssania. Pompy membranowe oferują wysoką wydajność, dodatkowo możemy wykorzystać tutaj odporne materiały takie jak guma która będzie lepszym rozwiązaniem w przypadku niektórych cieczy niż przykładowo elementy metalowe. Innym typem są pompy tłokowe, są te pompy wyporowe gdzie tłok przy pomocy ruchu posuwisto-zwrotnego w cylindrze napędza przepływ cieczy. Często stosowane są w przypadku cieczy lepkich czy też zanieczyszczonych.

W przypadku pomp dozujących bardzo istotna jest dokładność, dlatego w przypadku zużywania się elementów ruchomych należy wykonać odpowiednie remonty, regenerację pompy. Z pewnością naprawa pomp dozujących powinna być przeprowadzona przez profesjonalną firmę, która zajmuje się tego rodzaju naprawami. W tym przypadku po naprawie należy sprawdzić czy pompa przekazuje odpowiednią ilość cieczy.