Jak przygotować powierzchnie pod malowanie?

Podkłady i grunty są istotną częścią prac malarskich i wykończeniowych, które nakładamy na powierzchnie takie jak ściany, aby stworzyć jednolitą warstwę na którą nałożymy tynk czy farbę.

Z biegiem czasu na ścianach gromadzą się uporczywe plamy, przyczyną może być nikotyna, kurz i tłuszcz. Właściwy podkład dobierany jest w zależności od rodzaju i stanu podłoża, pożądanej funkcji ochronnej oraz planowanej powłoki końcowej. Płyty gipsowo-kartonowe są najczęściej używane do okładania ścian, ponieważ są łatwe w obróbce i jako specjalnie impregnowane panele nadają się nawet do wilgotnych pomieszczeń, takich jak kuchnie i łazienki. Można je malować, tapetować, a nawet układać na nich kafelki. Jednak należy pamiętać by dobrze zaimpregnować płytę po jej położeniu i wykończeniu miejsc stykowych. Jak przygotować powierzchnie pod malowanie?

W przeciwnym razie farba na bardzo chłonnej powierzchni straci swoją nieprzezroczystość, a tapetę trudno będzie później usunąć.

Oczywiście gruntowanie jest bardzo proste, więc nawet osoby z niewielkim doświadczeniem w remontach mogą to zrobić samodzielnie. Płyta gipsowo-kartonowa składa się z rdzenia gipsowego oraz wierzchnich warstw tektury i charakteryzuje się niską wagą oraz dobrą odpornością na ogień. Dlatego często stosuje się je do pokrywania sufitów i ścian. Należą jednak do podłoży bardzo chłonnych, dlatego przed malowaniem i tapetowaniem bezwzględnie konieczne jest zagruntowanie. W przypadku braku podkładu przed malowaniem płyty gips-karton wchłaniają większość spoiwa zawartego w farbie. Zmniejsza to ich krycie i wytrzymałość, w wyniku tego farba może później odpryskiwać. Jeśli płyta jest regularnie wystawiana na działanie promieni słonecznych, składniki zmieniają kolor i pojawiają się nieestetyczne plamy. Aby temu zapobiec, należy nałożyć głęboki podkład na płytę przed malowaniem, lub też nałożeniem tapety. Na rynku znajdziemy grunty różnych firm, z pewnością warto zwrócić uwagę na atlas ultragrunt, który charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami. Bardzo dobrze wiąże powierzchnie, tworząc na nich bardzo wytrzymałą i nieprzenikalną warstwę.

Categories Dom