Finansować można nie tylko nowe auta z salonu

Chęć posiadania własnego samochodu jest bardzo popularnym pragnieniem. Nie ma znaczenia, czy będzie on przeznaczony do pracy w firmie, czy też do codziennej jazdy, jest szansa na finansowanie również tych używanych, ale dość młodych modeli. Wiemy jak to zrobić i udzielimy kilku ważnych rad dotyczących całego procesu finansowania takiego auta.

Wiek samochodu w leasingu

Konkretne obwarowania dotyczące maksymalnego wieku różnią się w zależności od instytucji finansującej. Biorąc używany samochód w leasing możemy również postarać się o wyjątek od reguły. Nawet, kiedy dana firma finansująca akceptuje auta w wieku maksymalnie 5-6 lat, to w przypadku pojazdu specjalistycznego lub auta klasy wyższej, o sporej wartości, możliwe jest uzyskanie zgody na odstępstwo po akceptacji analityków. Wiek maksymalny finansowanych aut używanych waha się zwykle w przedziale od 5 do 7 lat.

Dokumenty niezbędne do finansowania

Leasing jest najczęściej wybierany przez firmy ze względu na odliczenia podatkowe i stabilne zmniejszenie podstawy opodatkowania. Dlatego też leasing używanych samochodów osobowych przeznaczony jest głównie dla firm. Istnieją również procedury dla osób fizycznych i coraz więcej instytucji decyduje się na ten produkt finansowy. W przypadku firmy dokumentami udowadniającymi dochód są przede wszystkim zeznania podatkowe za poprzednie okresy i KPiR za okres bieżący (dany rok podatkowy). Osoby fizyczne również mogą udowodnić dochód na podstawie zeznania PIT, ponadto wymagane jest zwykle zaświadczenie z zakładu pracy o osiąganych dochodach. Co do samochodu, czyli przedmiotu leasingu, dokumenty są identyczne. Potrzebna jest faktura pro forma, dokumenty rejestracyjne samochodu i pełne jego dane techniczne wraz z wersją wyposażenia . Składając taki zestaw możemy już tylko oczekiwać na decyzję leasingodawcy.

Co wpływa na decyzję i wysokość rat?

Podstawowym elementem mającym wpływ na warunki leasingu samochodu używanego jest nasza zdolność kredytowa. Im większe i bardziej stabilne mamy zarobki, tym łatwiej jest otrzymać atrakcyjne finansowanie nawet bez wkładu własnego. Dla osób o niższej zdolności natomiast wskazane jest zwiększenie udziału własnego. Pozytywna historia kredytowa i leasingowa w bazach to podstawa otrzymania dobrej oferty. Sam przedmiot leasingu natomiast może zostać poddany opinii rzeczoznawcy, który dokona wyceny. Nie zawsze jest to jednak konieczne, więc procedura może zamknąć się w kilku dniach.