Na co uważać, tworząc regulamin sklepu internetowego?

W ostatnich latach nastąpił ogromny rozwój biznesu internetowego. Praktycznie każda firma posiada swoją stronę internetową, lub przynajmniej konto w mediach społecznościowych, a najczęściej przedsiębiorcy starają się działać na wszystkich możliwych frontach. Dzieje się tak w praktycznie każdej branży. Stworzenie swojego miejsca w sieci nie jest obecnie czymś trudnym, dlatego też wiele osób decyduje się na rozpoczęcie swojej działalności właśnie tam. Należy jednak pamiętać o tym, by wszelkie podjęte działania były zgodne z prawem i spełniały wymagania określone przepisami. W przypadku sklepów internetowych podstawa jest stworzenie odpowiedniego regulaminu.

Gdzie szukać pomocy przy stworzeniu regulaminu sklepu internetowego?

Niejednokrotnie osoby z naprawdę dobrym pomysłem na biznes obawiają się rozpoczęcia swojej działalności ze względu na dużą ilość formalności, przez które trzeba przebrnąć. Przeraża je także konieczność spełnienia różnego rodzaju warunków, takich jak np. stworzenie regulaminu sklepu, gdyż każdy przedsiębiorca działający w sieci ma obowiązek sporządzenia regulaminu świadczenia usług drogą elektroniczną.

Trzeba jednak mieć na uwadze, że tego typu kwestie są niezwykle istotne z punktu widzenia nie tylko klientów, ale również przedsiębiorców, których zapisy zawarte w tego typu dokumencie chronią go przed nieuzasadnionymi roszczeniami. Ponadto regulamin sklepu internetowego może przygotować prawnik, dzięki czemu zyskamy pewność, że jest on napisany bezbłędnie, a sami nie stracimy na to niepotrzebnie czasu i nerwów.

Co warto wiedzieć o zawartości regulaminu sklepu internetowego? Jak jeszcze można ułatwić sobie jego pozyskanie?

Co powinien zawierać regulamin sklepu internetowego?

Współpraca z prawnikiem przy tworzeniu regulaminu sklepu internetowego jest naszym zdaniem najlepszym rozwiązaniem, ale nie jedynym. W internecie można znaleźć oferty sprzedaży dopasowanych do konkretnej firmy regulaminów. Istnieją nawet płatne generatory takich dokumentów. Dobrze jednak mieć podstawową wiedzę na temat tego, co powinno znajdować się w takim regulaminie, dlatego opiszemy pokrótce podstawowe elementy.

Regulamin sklepu internetowego powinien określać przede wszystkim:

  1. Rodzaje i zakres usług świadczonych drogą elektroniczną.
  2. Warunki świadczenia usług drogą elektroniczną.
  3. Warunki zawierania i rozwiązywania umów o świadczenie usług drogą elektroniczną.
  4. Tryb postępowania reklamacyjnego.

Na co uważać, tworząc regulamin sklepu internetowego?

Trzeba pamiętać o tym, że regulamin sklepu internetowego nie może zawierać żadnych przepisów, które mogłyby naruszać interes kupującego, lub tez być sprzeczne z obowiązującym w Polsce prawem. Tego typu zapisy określane są jako klauzule abuzywne, czyli niedozwolone. Przykładem tego typu zapisów mogą być zawarte w regulaminie punkty wyłączające odpowiedzialność sprzedającego lub też rozszerzające jego uprawnienia.