Jak godzić pracę zawodową z wychowaniem dzieci? Porady dla mam

Kobiety we współczesnym świecie często pełnią bardzo zróżnicowane role, które muszą ze sobą godzić. Nie inaczej jest w przypadku, gdy ma się do czynienia z matką aktywną zawodowo. Czy da się pogodzić wychowanie dziecka z pracą? Jak to zrobić?

Praca czy wychowanie?

Kobieta najczęściej ma trzy drogi – skupić się na pracy i karierze, zapominając o posiadaniu dzieci, skupić się na dzieciach, ale zapominając o karierze, albo starać się pogodzić jedno z drugim. Nie ma tutaj też jednej najlepszej odpowiedzi, co należy zrobić i jakie rozwiązanie jest najlepsze, ponieważ to indywidualna decyzja każdej z nas. Chcesz zostać w domu, to dobrze, chcesz wrócić do pracy – świetnie. Nie ma lepszej i gorszej decyzji i należy szanować każdą, niezależnie od tego, jaką się podjęło.

Czy da się pogodzić pracę z wychowaniem?

Decyzja o powrocie do pracy jest trudna dla każdej matki. Po pierwsze miało się długą przerwę od obowiązków zawodowych, a przez to ponowne wkroczenie w świat pracy może być bolesnym doświadczeniem. Po drugie, wiąże się z pozostawieniem dziecka – w żłobku, przedszkolu czy pod opieką niani lub rodziny, a takie rozstania bywają trudne. Można jednak podążyć jeszcze inną drogą, z racji tego, że praca dla mamy to także własny biznes (Cafeteria.pl). W ten sposób można z powodzeniem zostać w domu, podjąć się obowiązków zawodowych i jednocześnie być z dzieckiem. Oczywiście prowadzenie firmy także jest pod wieloma względami trudne, zwłaszcza gdy ma się na kolanach dziecko. Mimo to wiele kobiet daje radę, czy to wracając do pracy na etacie, czy zakładając własną działalność.

Dobra organizacja czasu

Praca, dziecko, dom… to najważniejsze zadania, jakie spoczywają na barkach każdej matki. Pogodzenie tego nie jest łatwe i nigdy nie będzie, nie ma się co oszukiwać, ale warto podejść też do tematu rozsądnie. Praca jest równie ważna co rodzina i należy dla wszystkiego znaleźć czas. Jeżeli nie chce się przy tym zwariować albo paść z wyczerpania, konieczna jest dobra organizacja – nie ma tu miejsca dla chaosu, choć i jego pewnie się nie uniknie. Takie jest już życie. Warto rozpisywać sobie zadania i pilnować ich wykonania.

Niepełny wymiar etatu, elastyczne godziny pracy…

Nie w każdej firmie tak się da, ale warto się nad tym zastanowić. Jeżeli chcesz pracować, na przykład choćby po to, by wychodzić do ludzi, możesz zastanowić się nad mniejszym etatem. Rozwiązaniem jest także praca zdalna oraz własna działalność, która nie ogranicza nas czasowo. Niektóre firmy dają też elastyczny czas pracy, to znaczy, że jednego dnia pracuje się dłużej, a innego krócej – to przydatne, zwłaszcza gdy chcemy odprowadzać dzieci do przedszkola, szkoły lub do lekarza.

Podział obowiązków

Mając męża czy partnera, należy pamiętać o tym, że nie jest się samotnym w tym wszystkim. Jeżeli oboje pracujecie, to jesteście w dokładnie tej samej sytuacji i musicie dzielić czas pomiędzy pracę, dom i dzieci. Żeby było łatwiej dobrze dzielić się obowiązkami – jeżeli jest to możliwe, warto ustalić, kto, kiedy i czym się zajmuje. Dziecko w końcu potrzebuje nie tylko matki, ale i ojca – was obojga.