Jak dbać o zdrowie w pracy?

Jak dbać o zdrowie na co dzień, a jak w pracy? O czym trzeba pamiętać, aby uniknąć ciężkich chorób wynikających z przepracowania, przemęczenia. Podpowiadamy, podajemy konkretne sposoby na dbanie o zdrowie w pracy.

Jak dbać o zdrowie?

Zdrowie jest najważniejsze, dlatego warto wprowadzać w swoje życie zdrowe nawyki, które pomogą nam uniknąć chorób i sprawią, że zwyczajnie będziemy szczęśliwsi. Dbać o zdrowie można na kilka sposobów, m.in. stosując wartościową dietę, regularnie spożywając posiłki czy unikając używek. Warto też zadbać o stawy, z którymi coraz częściej problem mają już młodzi ludzie. Jak dbać o stawy czytaj na celnie.pl, gdzie opisano kilka skutecznych sposobów na poprawienie ich stanu. Istotna jest m.in. regularna aktywność fizyczna, odpowiednie obuwie czy zredukowanie stresu.

A jak o to wszystko zadbać , spędzając połowę dnia w pracy? Jak dbać o zdrowie w miejscu pracy?

Nie przemęczaj się

Praca jest ważna, ale nie najważniejsza, dlatego pamiętaj, aby zawsze zdrowo do niej podchodzić. Nie przemęczaj się, miesiącami pracując po godzinach, ponieważ zniszczy to nie tylko twoje zdrowie fizyczne, ale również psychiczne. W dodatku może zniszczyć wiele więzi, w tym również tych rodzinnych. Rzetelnie wykonuj swoje obowiązki, ale nigdy nie przynoś pracy do domu.

Zadbaj o ergonomiczne miejsce pracy

Stanowisko pracy może wyglądać zupełnie różnie w zależności od branży i firmy w jakieś pracujesz. Jednak be względu na charakter działalności, powinieneś zadbać o to, aby twoje stanowisko pracy było ergonomiczne. Co to oznacza?

Mówiąc najogólniej, ergonomia pozwoli dostosować stanowisko pracownicze do twoich warunków psychofizycznych; najłatwiej to wyjaśnić na przykładzie ergonomii pracy biurowej. Ergonomiczne miejsce pracy w biurze nie powinno negatywnie wpłynąć na twoje zdrowie, mimo tego, że codziennie spędzasz 8 godzin przed monitorem. W tym przypadku ergonomiczne stanowisko pracy to:

  • wygodny i odpowiednio wyprofilowany fotel biurowy z różnymi możliwościami regulacji,
  • odpowiednio duże biurko, zapewniające komfortową pracę,
  • odpowiednie oświetlenie,
  • akcesoria ergonomiczne, takie jak podnóżek czy odpowiednio wyprofilowana mysz do komputera.

Bardzo ważne jest również odpowiednie ustawienie monitora – w tym przypadku ważna jest zarówno odległość od oczu, jak i wysokość, na której się znajduje.

Pamiętaj o przerwach w pracy

Aby praca biurowa była wydajna, a jednocześnie nie wpłynęła negatywnie na twoje zdrowie, musisz zadbać o regularne przerwy. Przyjmuje się, że po każdej przepracowanej godzinie, przysługuje ci 5 minut przerwy. W tym czasie warto popatrzeć na coś innego niż ekran monitora czy telefonu. Możesz przejść się po biurze, popatrzeć za okno, porozmawiać ze współpracownikami, a nawet poćwiczyć. W niektórych korporacjach tworzone są do tego celu specjalne kąciki wypoczynkowe, w których można na przykład porozciągać się na piłce.

Dobrze też, jeśli w biurze znajdują się rośliny, które nie tylko wpływają na wystrój wnętrza, ale właśnie na twoje samopoczucie.