Zwalczanie mączniaka prawdziwego za pomocą fungicydów

W sprzyjających warunkach i bez odpowiedniej ochrony rośliny mogą zostać zaatakowane przez różnorodne choroby pochodzące od grzybów.

Dobrą wiadomością jest to, że infekcje mączniaka prawdziwego są zazwyczaj łagodne, a zdrowe rośliny często same zregenerują się po zmianach pogody i z odpowiednią dbałością o poprawę przepływu powietrza. Czasami jednak konieczne może okazać się zastosowanie fungicydów do zwalczenia mączniaka.

Zwalczanie mączniaka prawdziwego za pomocą fungicydów

Mączniak prawdziwy roślin kapustnych może zaatakować również rzepak

W przypadku poważnych infekcji lub rozpowszechnionego problemu z mączniakiem prawdziwym w całym ogrodzie czy na polu dostępne są różnorodne opcje leczenia, ale zastosowanie fungicydów ma najlepsze i najszybsze rezultaty. Chociaż sam grzyb wywołujący mączniaka potrzebuje żywego gospodarza roślinnego do życia i pobierania składników odżywczych, zestresowane rośliny są bardziej podatne na infekcje grzybicze, a tym samym na zmniejszenie plonów. Bez odpowiedniej dbałości torujesz drogę wielu chorobom atakującym rośliny, a także innym problemom, takim jak inwazja szkodników lub niemożność wytworzenia wysokich plonów.

Mogą to być zmiany w zawartości składników odżywczych lub pH gleby, mniejsze lub większe podlewanie oraz upewnienie się, że rośliny otrzymują odpowiednią ilość światła słonecznego. Zapewnienie roślinom warunków, których potrzebują, aby się prawidłowo rozwijać, jest kluczem do utrzymania ich zdrowych i wolnych od chorób. Odpowiednie odstępy to kolejny ważny czynnik, który należy wziąć pod uwagę, tak samo jak zalecane czasy sadzenia poszczególnych gatunków roślin dla twojego regionu. Ponieważ wilgotne, zatłoczone liście są bardziej podatne na infekcje, przycinaj je w razie potrzeby, aby zachęcić do prawidłowego przepływu powietrza.

Ogólnie rzecz biorąc, słońce jest wrogiem chorób grzybiczych, więc upewnij się, że zapewniasz roślinom taki poziom ekspozycji na słońce, jaki jest im potrzebny do rozwoju, czy to w cieniu, częściowym nasłonecznieniu, czy w pełnym słońcu. Zawsze podlewaj rośliny na poziomie gleby i unikaj zamoczenia liści, aby nie rozwinął się mączniak prawdziwy kapustnych. Podlewanie wcześnie rano jest zazwyczaj najlepsze, ponieważ rośliny będą miały czas na wyschnięcie przed zapadnięciem zmroku.