Jak bezpiecznie pracować w czasie Covid?

Pandemia koronawirusa sprawiła, że w naszym codziennym życiu pojawiło się wiele zmian, z czego nie wszystkie zaliczają się do tych pozytywnych. To, na co zwracamy większą uwagę niż kiedyś, jest zachowanie bezpieczeństwa, czy to wychodząc do sklepu na zakupy, czy też pracując i wykonując swoje obowiązki zawodowe. Jak się do tego przygotować?

Jak wygląda praca w czasach pandemii?

Jeszcze przed wybuchem pandemii koronawirusa praca zdalna nie należała do zbyt popularnych rozwiązań. Owszem istniała, jednak niewiele firm dawało tę możliwość swoim pracownikom i traktowano to jako pewien dodatek. Gdy Covid rozszalał się na cały świat, miliony pracowników z dnia na dzień zaczęło przechodzić właśnie na pracę z domu, oczywiście jeżeli była taka możliwość. W ten sposób ograniczyło się kontakty między ludźmi, a także zwiększyło poziom bezpieczeństwa. Mimo to, wiele przedsiębiorstw nie miało i nie ma takiej możliwości, albo też z różnych względów woli pracować w trybie standardowym. W tym wypadku i biorąc pod uwagę aktualne obostrzenia, należy wprowadzić zmiany w sposobie pracy, by móc zachować bezpieczeństwo.

Jak przygotować biuro do pracy w czasie Covid?

Jak urządzić biuro podczas epidemii przeczytasz na tekstowy.net, przy czym najczęściej wymienia się tutaj reorganizację miejsca pracy. Opcji jest kilka i warto wymienić choćby rozsunięcie stanowisk, by zachować dystans, czy też zastosowanie dodatkowe zabezpieczeń w postaci ścianek oddzielających. Można też porozmieszczać pracowników w różnych pokojach, a także zadbać o to, by w biurze były ogólnodostępne środki do odkażania. Jeżeli to możliwe, należałoby też zrezygnować z kontaktów z klientami, ograniczając się do telefonów czy maili.

Czy firma może przejść na pracę zdalną?

Pierwsze pytanie, jakie powinien zadać sobie pracodawca, jest to, czy pracownicy mogą pracować zdalnie w domu. Jeżeli jest taka możliwość, warto to rozważyć. Oczywiście nie w każdej firmie opcja ta będzie dostępna i najłatwiej mają pod tym względem pracownicy biurowi. Jeżeli z jakich przyczyn osoba zatrudniona musi być w miejscu pracy, inną możliwością jest większa rotacja. Można więc na przykład część pracowników wysłać do zdalnej pracy, a część pracowałaby w biurze i byłby to system wymienny. Dzięki temu w jednym czasie w firmie będzie mniej ludzi.

W niektórych przedsiębiorstwach, zwłaszcza tych pracujących w trybie zmianowym zdarza się skracanie czasu pracy lub przesuwanie zmian w taki sposób, by wychodzący i przychodzący do pracy ludzie się nie spotykali.

Jak zadbać o bezpieczeństwo w czasie pracy?

Zachowanie dystansu społecznego zostało już wymienione, ale równie ważne jest zastosowanie się także do innych zasad. Po pierwsze należy zwiększyć ilość dezynfekcji powierzchni biurowych i regularnie je czyścić odpowiednimi środkami. Po drugie w miarę możliwości nie gromadzić się w jednym miejscu, także w częściach wspólnych. Po trzecie, jeżeli często podróżujemy służbowo – lepiej z tego zrezygnować, a przy kontaktach z klientami czy kontrahentami korzystać z innych środków komunikacji. Warto też przeszkolić ludzi z procedur bezpieczeństwa i pilnować, by były one przestrzegane.