Co to jest atopowe zapalenie skóry i jak sobie z nim radzić

Egzema, zwana również atopowym zapaleniem skóry, to określenie przewlekłej i nawracającej choroby skóry, charakteryzującej się suchością, zaczerwienieniem, rogowaceniem i swędzącymi wykwitami.

Skóra atopowa jest pozbawiona naturalnej bariery lipidowej, co powoduje wiele dolegliwości, jak ból, pieczenie, uporczywe swędzenie. Najczęstszym powodem występowania atopowego zapalenia skóry jest kontakt z substancjami drażniącymi, sztucznymi tkaninami, alergenami, produktami zapachowymi w kosmetykach, konserwantami.

Co to jest atopowe zapalenie skóry i jak sobie z nim radzić

Pielęgnacja skóry atopowej jest niezwykle ważna

Kontaktowe zapalenie skóry to najczęstszy rodzaj atopowego zapalenia skóry. Jest to tymczasowa reakcja wywołana przez alergen lub drażniący produkt. Przewlekła postać atopowego zapalenia skóry wiąże się z dziedziczną nadwrażliwością układu odpornościowego. Chorzy często wykazują inne rodzaje problemów alergicznych, jak alergie pokarmowe, astma, katar sienny w połączeniu lub naprzemiennie z egzemą. Objawy atopowego zapalenia skóry to zaczerwienienie, pieczenie, stan zapalany, sucha skóra i łuszcząca się skóra, małe pęcherze i czerwone wykwity, ekstremalne swędzenie.

Oprócz skłonności genetycznych wiele innych czynników może powodować lub nasilać objawy atopowego zapalenia skóry. Kontakt z substancjami drażniącymi, jak włókna syntetyczne, detergenty, perfumy i substancje zapachowe, alergeny jak żywność, rośliny, zwierzęta, ciepło i wilgotność, częste mycie rąk, stres i niepokój, infekcje skóry. Małe dzieci częściej mają atopowe zapalenie skóry, jednak większość z nich wyrośnie z objawów w okresie dojrzewania. Niestety, ta choroba może powrócić w wieku dorosłym i mieć dość ostry, długotrwały przebieg.

Dermokosmetyki przeznaczone dla skóry atopowej znajdziesz na stronie https://novaclear.eu/produkty-atopis. Ponieważ egzemy nie można całkowicie wyleczyć, opcje leczenia mają na celu zmniejszenie stanu zapalnego skóry i związanego z nim dyskomfortu, jak świąd i pieczenie. Wiele kremów i maści można stosować w celu złagodzenia objawów atopowego zapalenia skóry, zmniejszenia intensywności nawrotów choroby. Trzeba również uważnie dobierać kosmetyki do mycia, nie mogą one wysuszać i podrażniać, powinny zawierać naturalne składniki nawilżające i natłuszczające, chroniące barierę lipidową skóry.