Co mogą zabrać komornicy na poczet spłaty długów?

Być może zastanawiasz się, jakie przedmioty mogą zabrać komornicy, gdy są oni wykorzystywani do ściągania długów. Istnieją zasady, których muszą przestrzegać komornicy, określając, co mogą, a czego nie mogą zabrać z domu.

Nie mogą brać tego, na co mają ochotę,muszą również działać zgodnie z prawem. Komornik wyszuka posiadane przez dłużnika wartościowe przedmioty, które można sprzedać, jeśli nie spłaca on zaległych należności. Ich głównym celem będą pojazdy silnikowe, artykuły elektryczne, biżuteria i meble, ale będą zainteresowani wszelkimi towarami, które można łatwo sprzedać za dobrą cenę na aukcji publicznej, aby odzyskać zadłużenie dla wierzyciela. Komornicy nie mogą zabrać wszystkiego i muszą zostawić ci podstawowe artykuły gospodarstwa domowego, jak kuchenka, lodówka i pralka, łóżka i pościel dla wszystkich domowników, urządzenia do ogrzewania i oświetlania domu, sprzęt medyczny lub opiekuńczy.
Niektóre rzeczy nie mogą zostać zabrane przez komornika, na przykład przedmioty, które należą do osób trzecich, ubrania, narzędzia i inny sprzęt niezbędny do pracy czy nauki oraz przedmioty, za które dłużnik nadal spłaca raty. Komornicy powinni zawsze sprawdzić dowód zakupu, aby potwierdzić właściciela pojazdu przed przejęciem go.

Jeśli masz pojazd, będzie to często pierwszy cel komornika. Pojazdy są łatwe do znalezienia, łatwe do sprzedaży i często stanowią najwyższą wartość przedmiotu, którego ktoś jest właścicielem. Ponieważ pojazdy na wynajem są własnością strony trzeciej, dopóki nie zostaną spłacone w całości, komornik egzekwujący spłatę długu nie ma prawa ich zabrać. Komornik przeprowadzi inwentaryzację twoich dóbr i nieruchomości, wymieniając rzeczy, które zostaną zajęte i poddane publicznej licytacji, jeśli nie spłacisz długu. Po dodaniu towarów do tej listy komornik prawnie „przejął je”. Sprzedawanie, ukrywanie lub uszkadzanie tych przedmiotów jest wówczas przestępstwem. Tylko komornik może je zabrać i sprzedać, dopóki dług nie zostanie spłacony. Jeśli nie dokonasz płatności, przejęte towary zostaną zabrane i sprzedane, zwykle na publicznej aukcji, a zebrane pieniądze spłacą dług i opłaty komornicze. Informacje w oparciu o stronę, którą znajdziesz tutaj.